Proje Hakkında

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen, sözleşme makamı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı olan, Dicle Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen ‘TRC3 Bölgesi’nde Genç İstihdamının Teşviki için Teknik Destek’ Projesi bölgedeki heyecan verici gelişmelerin ve değişimin önemli örneklerinden biridir.

Mardin, Batman, Siirt, Şırnak bölgesindeki gençlerin mesleki becerilerinin arttırılması ile genç istihdamının desteklenmesi amacıyla tasarlanan projede çeşitli alanlarda düzenlenecek mesleki eğitimler aracılığıyla, gençlerin beceri düzeylerinin artırılması, yerel aktör ve paydaşların politika kapasitelerinin iyileştirilmesi hedeflenmektedir.

Proje kapsamında hem gençlere, kamu kurumlarına, sosyal ortaklar ve sosyal aktörler gibi yereldeki diğer paydaşlara hem de işverenlere ve işveren temsilcilerine yönelik eğitim programları yer almaktadır.

Temmuz 2020 tarihinde başlayan Proje, Haziran 2023 tarihinde tamamlanacaktır.

Ulaşılması beklenen sonuçlar

  • TRC3 Bölgesi’nde kadınlar, gençler ve dezavantajlı gruplar gibi işsiz bireylerin ve işverenlerin mesleki becerilerinin iyileştirilmesi
  • Genç istihdamı meselelerini ele almak üzere Dicle Kalkınma Ajansı, üniversiteler ve TRC3 Bölgesi’ndeki ilgili diğer yerel aktörlerin kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi
  • TRC3 Bölgesi’nde kamuoyunun genç istihdamı meseleleri hakkındaki farkındalığının arttırılması

Projenin coğrafi alanı

Proje, Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt olmak üzere TRC3 Bölgesi’nde yer alan dört ilde ve Şartname’ de Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Bursa, Gaziantep ve Manisa olarak belirlenmiş olan Türkiye’nin seçilmiş diğer illerinde uygulanacaktır.

Mardin: Kızıltepe, Yeşilli, Ömerli, Midyat, Nusaybin, Savur, Derik, Mazıdağı, Dargeçit

Batman: Beşiri, Gerçüş, Hasankeyf, Kozlu, Sason

Şırnak: Cizre, Silopi, Uludere, Beytüşşebap, Güçlükonak, İdil

Siirt: Aydınlar, Kurtalan, Eruh, Pervari, Şirvan, Baykan

Projenin hayata geçirilmesi amacıyla WEglobal liderliğinde bir konsorsiyum oluşturulmuştur. Konsorsiyum ortakları İtalya’dan Archidata ve Trentina Kooperatifleri Federasyonu, Slovakya’dan Octigon ve Türkiye’den AYC Danışmanlık adlı kuruluşlardır.